Szalajka-patak rekonstrukciója

Önkormányzatunk még 2016-ban nyújtott be pályázatot a megyei szinten megjelenő TOP 2.1.3-15 (Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések) számú pályázati kiírásra.

Helyhatóságunk 212.236.230,- millió forint támogatást, illetve 2019-ben plusz 19.019.559,- forint kiegészítést (összesen: 231.255.789,- forintot) nyert a fejlesztés megvalósítására. A beruházás célja az elkészült tervek alapján a Szalajka-patak medrének rendezése a Szalajka utcai bazársortól az új községháza épületéig 900 méteren. A szakaszon félig burkolt meder épül 750 méter hosszban megfelelő keresztmetszetben a gyorsabb vízlefolyás érdekében, minden közúti híd (ABC, Park u. /iskola-posta/, Lipicai Szálloda, ménesgazdaság, Park u. /fedeles lovarda/ elbontásra és újjáépítésre kerül. A családi házak kapubejárói, valamint a gyalogos hidak (iskola, takarékszövetkezet) szintén átépítésre kerülnek. 150 méteren felújításra kerül a meglévő, kőből épült meder. Amennyiben megvalósul a projekt, megszűnnek azok a gondok, amelyek legutóbb 2010-ben okoztak problémát, amikor több helyen kilépett a víz a medréből lakóházakat, intézményeket, vendéglátó-egységeket veszélyeztetve. (Képek a 2010-es árvízről a cikk végén tekinthetőek meg.)

Tervező: Egri Közműtervező és Kivitelező Kft. (3300 Eger, Türk Frigyes u. 31.)

Kivitelező: Dynamic Út Kft. (3300 Eger, Kistályai u. 18., telephely: Szilvásvárad, Miskolci út 100.)

Vállalkozói díj: 165.199.834,- forint + ÁFA

Kivitelezés időtartama: 2017. október 27. - 2018. június 27.

Műszaki ellenőr: UKÉP Kft. - Boros László (3326 Ostoros, Hunyadi u. 58.)

Kapcsolódó engedélyek:

- Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Igazgató-helyettesi Szervezet Katasztrófavédelmi Hatósági Szolgálat vízjogi létesítési engedély - 35500/11488-18/2015. ált.

- Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatal Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztály Útügyi Osztály - H-KF/ÚT/NS/A/48/27/2017.

Az egyre szeszélyesebbé váló időjárás, a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék sokszor okoz problémát vízfolyásaink környezetében. A Szalajka-patakon legtöbbször akkor jelentkezik a gond, amikor a Bükk karsztrendszere már nem bírja elnyelni a vizet, a hegység belső vízháztartása telítve van. A nagyobb olvadások, lehulló csapadékok 36-48 óra múlva megjelennek a Szalajka-völgyben található forrásokon, ezzel megemelve a Szalajka-patak vízszintjét.

Az elmúlt évtizedekben több szakaszon - illegálisan - beszűkítették-átépítették a patak medrét, rengeteg helyen nem megfelelő keresztmetszetű átereszek, hidak épültek. Ezek okozták az elmúlt időszakban a legtöbb problémát, visszaduzzasztva a patak vízszintjét. A most elkészülő lovas központ, az elmúlt évek elkészült csapadékvíz-elvezetési rendszereinek patakba kötése minden bizonnyal tovább emeli a jövőben a mederben megjelenő víz mennyiségét. A jelenlegi számítások szerint 4 négyzetméter áteresztőképességet kell biztosítani mindenhol, hogy biztonságosan el tudjuk vezetni a vizet.

A készülő "árokban" lesz egy kisvízű meder, amely mellett zöldfelületet alakítunk ki. A két oldalon található zöldfelületek mellett támfalak épülnek - kőberakással, amelyek akkor töltik be funkciójukat, amikor nagyobb mennyiségű víz folyik a patakban. A hidak, átereszek tubosider csőből készülnek.

A beruházáshoz kapcsolódóan régészeti megfigyelés is zajlik a területen, illetve szükséges 1-2 közműkiváltás. A munkaterület átadását követően elkezdődtek a kivitelezési munkálatok.

Horváth László országgyűlési képviselő Szaniszló László polgármesterrel egyezteti a műszaki tartalmat a beruházás indulásakor.

A jó időnek köszönhetően januárban is zajlanak a munkálatok.

Egyes szakaszokon már a zsaluzás és a kisvizű meder betonozása történik.

Tél és jó idő: bizonyos szakaszokon a nagy betonelemek beemelése zajlik.

Bár a február végén és márciusban érkező fagy, valamint nagy mennyiségű csapadék akadályozta a munkálatokat, április végére elkészült a patak "felső" szakasza, így a nehezén túl van a kivitelező.

Kisebb "csobogók" építése, zöldfelület képzése, virágok ültetése.

Május elején az alsó szakasz (lovarádtól lefelé) építése kezdődik.

Egyszerre több helyszínen zajlik a mederrendezés, a felújításra kerülő szakasz alsó és felső részén is dolgozik a kivitelező.

Készülnek az új kapubejárók, átereszek.

A kivágott fák helyére őshonos (kislevelű éger) fákat ültettünk.

2018. június 11.: hatalmas villámárvíz pusztított a településen, a beruházás egy részét teljesen tönkretette az áradat.

Nyár végére elkészült a meder nagy része, rengeteg tereprendezés esedékes a munkálatokat követően.

A lakossági kapubejárók korlátja fából készül, a közúti hidak kővel kerülnek burkolásra.

Frissítés (2019. április 23.)

A Magyar Közlöny 2019. évi 69. számában Kormányhatározat rendelkezik a Szalajka-patak rekonstrukciója projekt többlettámogatásáról. Mint ismert, a kivitelezési költségek 19 millió forinttal meghaladták a pályázati támogatás összegét, így önkormányzatunk kérelemmel fordult a Magyar Államkincstár felé a megnövekedett költségek finanszírozására. A Kormány elé került előterjesztésben 19.019.559,- forint igényt szerepeltettünk, amelyet Magyarország Kormánya jóváhagyott, így helyhatóságunk önerő nélkül, 100%-os finanszírozással tudta megvalósítani a beruházást.

Képek 2010-ből, amikor májusban és júniusban is védekezési munkálatok zajlottak:

Önkormányzatunk engedélyes tervekkel rendelkezik a Szilvás-patak mederrendezésére vonatkozóan, illetve készülnek a Malomárok vízfolyásának rendbetételére vonatkozó tervek is. Foglalkozunk a Diós területéről érkező vizek elvezetésének megoldásával, valamint a településen belül 1-2 helyszínen a csapadékvíz elvezetések problémáival.